Iranian Business Awards

جایزه کسب و کار ایران:

هر ساله شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در صنایع مختلف و همچنین تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات از جدیدترین متد و روش‌های به روز جهت توسعه و تعالی کسب و کار خویش بهره می‌گیرند، از مهم‌ترین دلایل اتخاذ چنین تصمیماتی را می‌توان به رقابتی شدن و تخصصی‌تر شدن بازار، ورود رقبای جدید داخلی و خارجی، حمایت‌های رسمی‌ و غیررسمی‌ کشورها از صنایع داخلی خود، عدم ثبات اقتصادی و مالی در جهان، تغییرات انتظارات مشتریان، سهولت در دسترسی به منابع، حذف واسطه‌ها و… عنوان کرد.
اما نکته حائز اهمیت و قابل تامل این موضوع شرکت‌ها و سازمان‌هایی هستند که نه تنها به کپی برداری از روش‌ها و سبک‌های جدید وارداتی اهتمام نمی‌ورزند، بلکه در تلاشند با تحقیق و مطالعه بر روی مشتریان هدف خود ساختارها و استانداردهای جدیدی را بیافرینند تا بتوانند از هر جهت وی را برای دستیابی به بالاترین سطح کیفی، هم‌تراز با ارزش‌های بنیادین او یاری دهند. شاید تاکنون بیش از هزاران ایده و نوآوری در کسب و کارهای ایرانی جهت توسعه و تعالی شرکت‌ها و سازمان‌ها اجرا شده و به علت نبودن مرجعی جهت بررسی، سطح بندی و همچنین رتبه‌بندی آن‌ها یا به فراموشی سپرده شده و یا در اسناد بایگانی در حال فراموشی هستند.
با نگاهی مقایسه‌گرا نسبت به نوع رفتار کشورها با کسب و کارهای موجود در جامعه‌شان (بالادستی و بزرگ، متوسط و کوچک، استارت آپ و نوپا)، به این نتیجه می‌رسیم که دیگر انتظار برای معجزه کسب و کارهای ایرانی به سرآمده و امروز برای جبران تمامی‌ عقب ماندگی‌های کشور در حوزه کسب و کار نسبت به کشورهای توسعه یافته و پیشرو، می‌بایست کاری کرد. به دور از شعار و نمایش‌های سمیناری و کنفرانسی می‌بایست استانداردهایی در حد و اندازه‌های کسب و کارهای بین المللی ایجاد و پایبند به تمامی‌ ساختارهای کیفی و کمی ‌آن‌ها بود. استفاده از متخصصین مجرب و کارآزموده، تعریف استانداردهای جامع با نگرش و جامعیت جهانی جهت سوق دادن شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی به سوی بازارهای جهانی. تحقق این رویا، تعریف این مثال قدیمی‌ایرانی است: دو صد گفته، چون نیم کردار نیست.
برای این منظور به‌جای دست روی دست گذاشتن و انتظارکشیدن و امید بستن به آمدن متخصصین خارجی جهت ساماندهی این مهم، توسط جمعی از متخصصین مجرب، اساتید دانشگاه، حمایت‌های دولت محترم و… بر آن شدیم تا برای نخستین بار در ایران اقدام به راه اندازی مجموعه‌ای تحت عنوان Iranian Business Awards کنیم تا با تعریف استانداردهایی در حد و اندازه‌های بین المللی با نگرش بازار و اقتصاد ایرانی، بتوانیم ساختارها، ایده‌ها و نوآوری‌ها، پیشرفت‌ها، تکنولوژی و خلاقیت‌ها و… را در سطوح مختلف ارزیابی و عارضه‌یابی کرده و شاهد رشد و شکوفایی، توسعه و تعالی شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی در حوزه کسب و کار شاهد باشیم و در آینده‌ای نه چندان دور تماشاگر پیشروی و پیشتازی شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی و بالندگی میهن عزیزمان در عرصه بین الملل بیش از پیش باشیم.

    سبد خرید