ضرورت مشاوره در کسب و کار

شروع و یا توسعه فعالیت‌های تولیدی، خدماتی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری همیشه با بررسی، امکان سنجی، مطالعه، تحقیق و مشاوره همراه است. مدیران و صاحبان شرکت‌ها، صنایع و سازمان های بزرگ، متوسط و همچنین بنگاه‌های کسب و کار کوچک و اصناف در شرایط مختلف می بایست تصمیمات بسیار مهمی را اتخاذ کنند تصمیماتی که درست و صحیح می‌تواند آینده کسب و کار آنها را تحت الشعاع قرار دهد. شرایطی نظیر بحران، تورم، کاهش فروش، عدم تقاضا، رقابت شدید، ورود رقبای قوی یا خارجی و… که انتخاب صحیح و تصمیم درست در مورد آنها نیازمند تسلط بر روی علوم مدیریتی و استراتژیک روز، تجربه کافی و عملی،  تجزیه و تحلیل صحیح و کارشناسی، آینده بینی و آینده پژوهی و همچنین انطباق شرایط کنونی بازار با وضعیت کنونی شرکت یا بنگاه اقتصادی است.

برندهای مطرح و پیشرو در جهان در مواجه با چنین شرایطی بهترین و تاثیرگذارترین تصمیمات را می‌گیرند که نه تنها در کوتاه مدت بلکه می‌تواند تهدیدها را به فرصت‌هایی طلایی در آینده تبدیل کند. مدیریت بحران‌ها و مبارزه با تهدیدها ثبات و بقای سازمان را در حال و چگونگی حضور در آینده را تعریف می‌کند. استفاده صحیح از منابع و مدیریت مالی، تجزیه و تحلیل شرایط موجود، بهره‌مندی از پرسنل دوره دیده و حرفه‌ای، مشاورین مجرب و کار آزموده، تلاش مستمر و موثر، تمرکز بر روی اهداف با بازدهی مشخص و تخصص بودجه‌ها با توجه به استراتژی‌های راهگشا و… می‌تواند در شرایط مختلف موفقیت را تحلیلانه‌تر تضمین کند.

مشاور کسب و کار کسی است که با تجربه و تخصص خویش از بیرون سازمان (به دور از وابستگی و تعصبات) مشکلات را رصد می‌کند، شرایط بازار و شرایط کنونی سازمان را تحلیل می‌کند. پرسنل را دائماً ارزیابی کرده و با ارائه راهکارهای مدیریتی، مدیران ارشد سازمان را هدایت می‌کند. مشاور می‌بایست دارای بالاترین تحصیلات تخصصی در زمینه کسب و کار بوده و در این زمینه کاملاً به روز باشد. این موضوع در حالی است که مشاور نه تنها می‌بایست دارای تحصیلات مرتبط، بلکه دارای تجربه عملی بسیاری در حوزه مشاوره، آموزش و مدیریت اجرایی باشد. به خاطر داشته باشیم مشاورینی که صرفاً دارای تجربه یا فقط تحصیلات آکادمیک باشند نمی‌توانند کمک شایانی به سازمان کنند و یکی از ارکان اصلی مشاوره، تسلط مشاور بر مطالب و مفاهیم علمی روز، تجربه و سابقه فعالیت با صنایع، شرکت‌های خدماتی، بازرگانی و تولیدی و همچنین اصناف طی سال‌های متمادی است و در کنار این موضوعات بهترین و متمایزترین مشاورین، مشاورینی هستند که خود دارای بیزینس و تجارت خود هستند و از نزدیک مشکلات و سختی‌های کسب و کار را لمس کرده اند.

متاسفانه در ایران مشاورین حرفه‌ای و کارکشته‌ای در حوزه کسب و کار که همزمان دارای تجربه عملی و تسلط علمی باشند زیاد وجود ندارد. شاید پذیرش این مسأله برای مدیران سخت باشد اما در عمل و هنگام همکاری،  با مشاورین کم تجربه کارفرمایان متوجه عدم توانایی و عدم تسلط مشاور بر موضوعات مختلف و در بعضی مواقع حتی عدم درک صحیح حرفه و شرایط بازار سازمان می‌شوند که نه تنها منابع مالی و هزینه های بسیاری را از دست می‌دهند بلکه در بیشتر مواقع از اهداف سازمان دور شده و خسارات پیش آمده نیز غیرقابل جبران است. به یاد داشته باشیم بیشترین آسیب دانایی، توهم دانستن است!

در مقابل؛ همراهی و همکاری با مشاورین و مدرسین با تجربه بالا و توانمند در عمل و مشرف به مباحث علمی روز نه تنها می‌تواند سازمان را در رسیدن به اهداف و جذب درآمد بیشتر و موفقیت یاری دهد بلکه حضور مشاور باعث کاهش ریسک‌های پیش بینی نشده و کاهش ضرر و زیان‌های احتمالی در آینده می‌شود. هنگام انتخاب مشاور کسب و کار به تجربه عملی، سابقه اجرایی و به روز بودن مشاور بسیار دقت کنید تا دچار مشاورین متوهم دانایی نشوید!

    سبد خرید